Прикордонний розлад особистості

Викликати лікаря або отримати консультацію
Ви можете за телефоном:+38-099-557-30-44
ПОТРІБНА ДОПОМОГА?
ПОТРІБНА ДОПОМОГА?
099-557-30-44

Прикордонний розлад особистості

У приватній психіатричній клініці в Києві «ПсиМір» ми створили максимально комфортні та безпечні умови для лікування прикордонних розладів особистості.
Прикордонний розлад особистості

Лікування прикордонного розладу особистості

Прикордонний розлад особистості – це стан психіки, для якого характерні емоційна нестійкість, імпульсивність, дратівливість, тривожність, нервозність, низький самоконтроль, схильність до депресії та самоушкоджуюча поведінка, що переростає у суїцидальні настрої. Наша приватна психіатрична клініка в Києві "ПсиМір" пропонує ефективні методи лікування прикордонного розладу особистості. Ми допоможемо хворому здобути впевненість у собі, впоратися з почуттями самотності та тривоги, навчитися контролювати свої емоції.
Використовуємо сучасні препарати нового покоління
За час роботи ми залучили найкращих фахівців!
Лише на принципи доказової медицини
Поєднуємо медикаментозне лікування з психотерапевтичними.
КЛІНІКА ПСИХІАТРІЇ
У приватній психіатричній клініці
Психіатр
консультація психіатра
психіатрична допомога
приватна психіатрична допомога
психіатрична лікарня
психіатрична лікарня в Києві

Симптоми прикордонного розладу особистості (ПРО)

При прикордонному розладі особистості виявляються такі ознаки, як:
  • різкі перепади настрою. Для хворого ПРЛО властивий раптовий перехід від бурхливих веселощів до глибокого засмучення, сльоз, а в деяких випадках нападів люті при незначних приводах;
  • легка збудливість;
  • відсутність власної думки;
  • імпульсивність;
  • відсутність самоконтролю;
  • тривалі періоди пригніченого настрою;
  • гостра реакція на критичні зауваження;
  • агресивність;
  • здатність до дій, що спричиняють негативні наслідки;
  • гіперкомунікабельність, яка може раптово змінити повну відмову від комунікації з друзями та близькими;
  • неадекватна самооцінка та оцінка інших людей;
  • стислість;
  • надмірна уразливість;
  • втеча від дійсності;
  • раптова зміна системи цінностей;
  • хронічне відчуття внутрішньої порожнечі та нудьги;
  • схильність до невиправданого ризику – небезпечного водіння, занять екстремальними видами спорту, спроб покращити свою зовнішність за допомогою численних пластичних операцій або небезпечних фармакологічних засобів;
  • аутоагресія, схильність завдавати собі шкоди - порізи, забиті місця, опіки. Це один із найнебезпечніших симптомів, який нерідко призводить до спроб суїциду;
  • девіантна поведінка.
За результатами досліджень, ПРО більше схильні до жінок, проте патологія у чоловіків розвивається у більш важкій формі і частіше призводить до трагічних наслідків. Розлад успішно піддається лікуванню при своєчасному поводженні, гострі симптоми згладжуються та зводяться до мінімуму після повного курсу терапії. За відсутності професійної медичної допомоги можливий розвиток гострого психозу, важких психічних відхилень, завдання тяжкої шкоди здоров'ю та суїцид.

Причини розвитку захворювання

Прикордонне розлад особистості має неясну етіологію. На думку експертів, головними причинами, які спричиняють стійкий психічний розлад, є:
  • генетична схильність. Захворювання найчастіше виникає у сім'ї, де протягом кількох поколінь простежуються ознаки емоційної чи інтелектуальної лабільності;
  • пережите у дитинстві чи юності фізичне, психологічне чи сексуальне насильство;
  • тривала психотравмуюча ситуація – розлучення зі значною людиною, хвороба та смерть близьких;
  • соціальний чинник, який сприяє формуванню у підлітка чи дорослої людини заниженої самооцінки – приниження людської гідності, затяжні конфлікти у сім'ї чи роботі. Часто поштовхом до розвитку ПРЛ є шкільний булінг;
  • агресивна поведінка батьків, родичів, знайомих, друзів чи колег. Гіпертрофована вимогливість батьків до дитини, примус до досягнення високих результатів у навчанні, заняття музикою або спортом. Образи, побої та загрози стають потужним каталізатором розвитку ПРЛ. Недуга може виникати у дорослих людей, які відбулися на тлі знецінення їх успіхів у виконанні професійної та суспільної діяльності;
  • часта зміна життєвих пріоритетів, пов'язана з необхідністю зміни місця роботи чи проживання.

Стадії прикордонного розладу особистості

За ступенем тяжкості перебігу відрізняється 3 стадії хвороби: 
  1. Легка, для якої властиві незначні труднощі у побудові особистісних та соціальних зв'язків. Людина намагається бути привітною, охоче йде на контакт, але її настрій здається награним і злегка неприродним. Наголошується на прагненні завоювати популярність, яке при невдалому збігу обставин призводить до гострого розчарування. Ознаки агресії та аутоагресії відсутні.
  2. Середня, характерними ознаками якої є запальність, проблеми у спілкуванні та виконанні професійних обов'язків, не тягне за собою серйозної довготривалої шкоди здоров'ю.
  3. Для тяжкої стадії властиві депресивні стани, нездатність до адаптації, повна втрата самоконтролю та загроза життю.
Види ПРО
Залежно від особливостей характеру визначено 4 види прикордонного розладу особистості: 
  • імпульсивне порушення, властиве людям з істеричною та антигромадською поведінкою, схильним до дратівливості, примхливості, надмірно емоційної реакції на стрес;
  • похмурий прикордонний розлад, для якого характерні поступливість, покірність, залежність від чужої думки, тривожність, почуття власного безсилля;
  • уразливе порушення, яскравими проявами якого є впертість, нетерпимість та стійкий похмурий настрій;
  • самоушкоджуючий розлад, що характеризується депресивними станами, схильністю до нанесення ран, замкнутістю, спробами суїциду.
Можливі ускладнення при недузі
Низька самооцінка у хворого на ПРО призводить до остраху соціуму. Людина відчуває труднощі при спілкуванні з колегами, керівництвом та оточенням, що часто тягне за собою спроби втекти від реальності за допомогою психоактивних препаратів, алкоголю чи наркотиків, формування залежностей, втрату роботи, руйнування сім'ї. Хворий впадає в депресію, може намагатися накласти на себе руки. Серед патологічних розладів особи ПРО лідирує за кількістю завершених самогубств. Загалом вони становлять 10% від загальної кількості хворих у прикордонному стані психіки. На відміну від інших психічних розладів, суїцидальні настрої у ПРО не мають демонстративний характер. Вони не намагаються залякати оточуючих або викликати в когось почуття провини, а впевнені, що їхній догляд полегшить життя близьким.

Схильність до завдання собі шкоди, або аутоагресія, у хворих на прикордонний особистісний розлад формується на тлі стресів і психологічних травм. Людина свідомо шкодить здоров'ю, щоб скинути внутрішню напругу, але з демонстрації своїх почуттів. Невпевненість у собі через низьку самооцінку спонукає приймати імпульсивні рішення, які часто призводять до негативних наслідків. На тлі алкоголізму та наркоманії хворий повністю втрачає контроль над собою і піддається спалахам неконтрольованого гніву, після протверезіння змушує його відчувати гостре почуття провини та власної ущербності.

Ті, хто страждає ПРО не в змозі адекватно оцінювати реальність. Вони залежать від чужої думки, часто обираючи хибні пріоритети. Відчуття власної неспроможності, непотрібності, уявної дефектності змушує його на крайні заходи. У жінок це проявляється у вигляді нескінченних пластичних операцій на обличчі та тілі, які у деяких випадках призводять до інвалідності. Подібне явище зустрічається і у чоловіків, але набагато рідше. Та ж тенденція простежується у представників обох статей, що вдаються до татуажу та пірсингу на всіх частинах тіла, включаючи п'яти, язик та інтимні зони. 

Яскравими проявами ПРО визнані ожиріння, булімія та анорексія. Порушення харчової поведінки виникає на тлі низької самооцінки, відчуття самотності, відсутності опірності до стресів.

Цілодобова гаряча лінія.

099-557-30-44
м.Київ, вул. Оноре Де Бальзака 6г
Звертаємо Вашу увагу, не один псевдолікарський центр реабілітації, не має права займатися медикаментозним лікуванням, при зверненні на лікування вимагайте ліцензію МОЗ України.

Адреса провадження діяльності з медичної практики зазначена в ліцензії та фактична здійсненя господарської діяльності - має співпадати!!!